Питання та відповіді щодо статусу українців у Швеції

2022-03-17 Aktuellt, Asylinfo

Нам часто задають питання про Директиву ЄС про тимчасовий захист та про те, як її тлумачити людям, які змушені покинути Україну через війну. На цій сторінці ми зібрали найпоширеніші запитання та відповіді на них.

Якщо ви не знайшли тут відповіді на своє питання, ви завжди можете зв’язатися з нами. Натисніть тут для зв“язку з нами.

Якщо ви хочете прочитати, що пише Шведське міграційне агентство про події в Україні, ви можете натиснути тут. Міграційне агентство Швеції також має інформацію про те, як продовжити свій дозвіл на проживання, якщо ви натиснете тут.

Існує також платформа під назвою UA.Support – Linking Help яка містить інформацію про безоплатну правову підтримку для тих, хто втік з України (примітка: це зовнішній сайт, за який Swedish Refugee Law Center не несе відповідальності).

Інформація оновлена 06.02.2023.

Що таке Директива ЄС про тимчасовий захист?

4 березня 2022 року ЄС прийняв рішення активувати Директиву про тимчасовий захист. Це означає, що люди, які прибули з України, можуть отримати тимчасову дозвіл на проживання з правом на роботу в країнах ЄС. При подачі заяви у Швеції та за умови, що ви належите до однієї з категорій осіб, на яких розповсюджується дія Директиви, рішення про надання  тимчасової посвідки на проживання та роботу буде прийнято швидко.

Чи можу я подати заяву на отримання тимчасової посвідки на проживання у будь-якій країні ЄС?

Так, ви можете подати заяву на отримання тимчасової посвідки на проживання у будь-якій країні ЄС відповідно до Директиви про тимчасовий захист.

Як мені отримати тимчасову дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист?

Подати заяву про надання тимчасового захисту можливо лише за умови перебування на території Щвеції.

Заяву можна подати через інтернет або відвідавши одне з відділень Міграційної служби Швеції.

Посилання на сторінку з інформацією від Міграційної служби про те, як подати заяву про надання тимчасового захисту: Подати заяву відповідно до Директиви про тимчасовий захист

Заяву на отримання посвідки на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист можна подати, відвідавши наступні відділення Міграційної служби:

На місці ви матимете можливість подати заяву. Вам потрібно буде показати документ, що посвідчує особу, залишити відбитки пальців, сфотографуватися та пройти коротку співбесіду з працівником Міграційної служби.

Чи потрібно мені мати дійсний паспорт?

Ні, достатньо будь-яких інших українських документів, що посвідчують вашу особу.

Раніше я подав (-ла) заяву про надання дозволу на проживання з інших підстав, наприклад роботи або возз’єднання сім’ї. Що тепер?

Якщо ви відповідаєте вимогам Директиви про тимчасовий захист, ви отримаєте дозвіл на проживання відповідно до Директиви. Ваша заява про надання дозволу на проживання з інших підстав буде анульована. Таке рішення можна оскаржити.

Яка різниця між дозволом на тимчасове проживання відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист та наданням притулку (статусу біженця, asyl)?

Відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист, ви отримуєте дозвіл на проживання у Швеції до 4 березня 2023 року з можливістю продовження до 4 березня 2025 року, право на роботу в Швеції, частковий доступ до системи соціального захисту, право на навчання та медичне обслуговування. Ви не зможете прописатися в Швеції (folkbokföra), але маєте право залишатися тут, доки дійсний тимчасовий дозвіл на проживання.

У разі отримання притулку (статусу біженця або особи, яка потребує захисту) дозвіл на проживання становить 3 роки для біженців і 13 місяців для осіб, які потребують захисту. Ваш статус діє безстроково (tills vidare), а дозвіл на проживання продовжується кожного разу на два роки. Ви отримуєте право на роботу, більш комплексні соціальні права та право на прописку у  Швеції. Наразі Шведська міграційна служба не приймає рішень щодо надання притулку вихідцям з України.

 

Чи можу я подати клопотання про надання притулку (asyl) та не подавати заяву на отримання дозволу на тимчасове проживання відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист?

Ні, якщо ви відповідаєте вимогам відповідно до Директиви. На даний момент Шведська міграційна служба розглядає клопотання про притулок осіб, які відповідають вимогам відповідно до Директиви про тимчасовий захист, виключно в контексті Директиви. Наразі Міграційна служба не приймає рішень щодо надання притулку вихідцям з України.

Ви можете подати клопотання про надання статусу біженця або особи, що потребує захисту (statusförklaring) після отримання дозволу на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист. Ви можете подати клопотання про надання притулку після закінчення терміну дії дозволу на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист.

Якщо я отримав дозвіл на тимчасове проживання відповідно до Директиви, чи можу я подати заявку на дозвіл на проживання з інших підстав, наприклад роботи або возз'єднання сім'ї?

Ні, згідно Міграційної служби, таку заяву буде анульовано, якщо вона стосується (повністю або частково) того самого періоду часу, що і тимчасовий дозвіл на проживання згідно директиви.

Якщо я отримаю тимчасовий дозвіл на проживання відповідно до Директиви, чи можу я перевезти сюди мою сім'ю?

Якщо члени вашої сім’ї знаходяться на території Швеції та відповідають вимогам Директива про тимчасовий захист, вони отримають тимчасовий дозвіл на проживання відповідно до Директиви. Питання їх належності до вашої сім’ї розглядатися не буде.

Якщо члени вашої сім’ї є вихідцями з України та мають біометричні паспорти, вони мають право вільно пересуватися територією Євросоюзу.  Це означає що вони можуть дістатися Швеції та подати заяву на тимчасовий захист відповідно до Директиви тут.

Якщо мені надали тимчасовий дозвіл на проживання відповідно до Директиви, чи можу я подорожувати в інші країни Євросоюзу?

Так.  Тимчасовий дозвіл на проживання відповідно до Директиви дає вам право подорожувати в інші країни Євросоюзу упродовж 90 днів протягом періоду у 180 днів.

Права, набуті вами відповідно до Директиви про тимчасовий захист, дійсні лише на території країни, у якій був виданий тимчасовий дозвіл на проживання. Ви можете подати заяву про надання вам тимчасового захисту відповідно до Директиви у іншій країні Євросоюзу, однак після надання вам такого дозволу у іншій країні, права набуті вами відповідно до Директиви у Швеції, будуть втрачені.

Я подав (-ла) заяву на отримання дозволу на проживання у Швеції у зв’язку з бажанням проживати зі шведським партнером (sambo) півроку тому, зараз я покинув (-ла) Україну і направляюся до Швеції. Чи вплине негативно на мою заяву те, що я приїду до Швеції до того, як отримаю рішення?

Якщо ви подали заяву про отримання дозволу на проживання з інших підстав, але знаходитесь на території Швеції, коли Міграційна служба виносить рішення у вашій справі, вам у першу чергу буде наданий тимчасовий дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, якщо ви відповідаєте її вимогам. Ваша заява про дозвіл на проживання на підставі возз’єднання сім’ї буде анульовано. Якщо ви не відповідаєте вимогам Директиви про тимчасовий захист, вам може бути наданий дозвіл на проживання на підставі возз’єднання сім’ї, якщо що ви відповідаєте необхідним вимогам.

Як правило, дозвіл на проживання надається до в’їзду в Швецію, але у виняткових випадках дозвіл може бути наданий, якщо мова йде про міцний зв’язок, і для заявника недоцільно повертатися на батьківщину та чекати рішення. Шведська міграційна служба не може дати попередню відповідь по вашій справі, але на її офіційному веб-сайті вказано, що не можна вважати доцільним повертатися до країни, що перебуває у стані війни, і з якої тікають люди.

Чи можу я отримати тимчасовий дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, якщо у мене є заборона на в'їзд до Швеції?

Якщо ви відповідаєте вимогам згідно Директиви про тимчасовий захист, це може становити собою особливо підставу для анулювання заборони на в’їзд.  Шведська міграційна служба буде розглядати кожну таку справу в індивідуальному порядку.

This is an unofficial translation of the Swedish original.

Vad blir Sveriges nya migrationspolitik?

Hösten 2020 ska den parlamentariska kommittén presentera sitt uppdrag. Ta del av våra anlyser av de politiska förslagen.

Så fungerar asylprocessen

Här hittar du viktig information om hur asylprocessen fungerar i Sverige och vad personer som söker asyl bör tänka på. 

Vilket stöd kan du få?

Information om vilket stöd och hjälp våra jurister kan ge, och vilken information vi behöver från dig för att kunna hjälpa till. 

Share This