Питання та відповіді щодо статусу українців у Швеції

2022-03-17 Aktuellt

Ми отримуємо багато запитань щодо Директиви про тимчасовий захист та про те, що вона означає для людей, які втекли з України. На цій сторінці ми зібрали найпоширеніші запитання та відповіли на них. Якщо ви не знайдете тут відповіді на своє запитання, ви завжди можете зв’язатися з нами.

Натисніть тут, щоб зв’язатися з нами.

Якщо ви хочете прочитати, що пише Шведське міграційне агентство про події в Україні, ви можете натиснути тут. Міграційне агентство Швеції також має інформацію про те, як продовжити свій дозвіл на проживання, якщо ви натиснете тут.

Існує також платформа під назвою UA.Support – Linking Help яка містить інформацію про безоплатну правову підтримку для тих, хто втік з України (примітка: це зовнішній сайт, за який Swedish Refugee Law Center не несе відповідальності).

Востаннє інформація оновлена 02.10.2023.

Що означає заморожування рішення та його виконання?

24 лютого 2022 року Міграційне агентство Швеції вирішило припинити всі депортації в Україну. Водночас ухвалили рішення про заморозку прийняття рішень щодо України. Це тимчасове припинення всіх рішень щодо притулку для України. Заморожування рішень Міграційного агентства стосується лише заяв про надання притулку, а не заяв відповідно до Директиви про тимчасовий захист чи інших заяв, таких як заяви на дозвіл на роботу, дозвіл на навчання, возз’єднання сім’ї тощо.

У мене є наказ про депортацію в Україну, що буде далі?

Міграційне агентство Швеції не проводить примусову депортацію в Україну, і ви маєте право залишатися у Швеції до подальшого розпорядження.

Ті, хто має наказ про депортацію, можуть подати заяву та отримати захист згідно з Директивою про тимчасовий захист, якщо вони належать до осіб, на яких поширюється дія цієї директиви.

Якщо у вас є право на роботу, AT-UND, воно продовжує застосовуватися. Якщо у вас зараз немає AT-UND, ви не отримаєте автоматично AT-UND через призупинення примусового виконання наказу про депортацію. Якщо ви отримуєте грошову допомогу відповідно до LMA (Закону про прийом шукачів притулку), ви все ще маєте право на неї до тих пір, поки є призупинення примусового виконання. Якщо ви більше не маєте грошової допомоги відповідно до LMA, ви можете подати на неї заявку. Спершу ви повинні попросити Міграційне агентство Швеції прийняти рішення щодо  гальмування вашої справи (тимчасово припинити вашу депортацію), після такого рішення ви знову матимете право на грошову допомогу.

Що таке Директива про тимчасовий захист?

4 березня 2022 року ЄС (Рада Європейського Союзу) вирішила активувати так звану Директиву про тимчасовий захист. Це означає, що люди з України мають можливість напряму отримувати тимчасовий захист і дозвіл на проживання та роботу в країнах-членах ЄС. Якщо ви подаєте заяву у Швеції та підпадаєте під категорію тих, хто має право на тимчасовий захист згідно з Директивою, ви маєте швидко отримати дозвіл на проживання та роботу.

Хто може отримати дозвіл на проживання за Директивою про тимчасовий захист?

Згідно з Директивою про тимчасовий захист, на нього мають право ті, хто втік з України 24 лютого 2022 року або пізніше через військове вторгнення російських збройних сил, і є:

a) Громадянами України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року

b) Особами без громадянства та особами, які отримали притулок в Україні до 24 лютого 2022 року. Вони також повинні були проживати в Україні.

c) Членами сімей осіб, які отримали дозвіл на проживання згідно з пунктом a або b.

У листопаді 2022 року Міграційне агентство Швеції вирішило, що іноземні громадяни, які мають дозвіл на постійне проживання в Україні та проживали в Україні до 24 лютого 2022 року, також мають бути охоплені Директивою, якщо вони не можуть повернутися до своєї країни походження або свого регіону походження на безпечних та тривалих умовах.

Згідно з рішенням уряду Швеції, згадані вище особи, які в’їхали до Швеції з 30 жовтня 2021 року включно, також повинні отримувати дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист.

Діти, народжені у Швеції від громадян України, також мають отримати дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, якщо обидва або один із батьків отримали такий дозвіл на проживання.

Чи можу я подати заяву на тимчасовий захист і дозвіл на проживання в будь-якій країні ЄС?

Так, можна подати заяву на отримання дозволу відповідно до Директиви про тимчасовий захист у будь-якій країні ЄС.

Що потрібно зробити, щоб отримати дозвіл на проживання згідно з Директивою про тимчасовий захист?

Ви повинні перебувати у Швеції, щоб подати заяву на отримання дозволу на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист у Швеції.

Ви можете зареєструвати заявку онлайн або відвідавши офіс Міграційного агентства Швеції. Ось посилання на інформацію Міграційного агентства Швеції про те, як можна подати заявку: Подайте заявку на захист згідно з Директивою про тимчасовий захист – Міграційне агентство

Подати заявку ви зможете у конторі. Ви також маєте показати свої документи, що посвідчують особу, надати біометричні дані (відбитки пальців і фотографію) і пройти коротку співбесіду зі співробітником Міграційного агентства Швеції.

Чи повинен я мати дійсний паспорт?

Ні, інших українських документів, що посвідчують особу, також може бути достатньо.

Скільки дійсний вид на проживання?

Поточні дозволи на проживання дійсні до 4 березня 2024 року. Рада ЄС вирішила продовжити тимчасовий захист відповідно до Директиви щодо масових біженців, яка діє до 4 березня 2025 року. Докладніше про продовження дозволу на проживання читайте на Веб-сайт Міграційного агентства Швеції.

Що станеться, якщо я вже подав заяву на притулок у Швеції, чи можу я отримати дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист?

Директива про тимчасовий захист поширюється на людей, які залишили Україну після 24 лютого 2022 року, а також на людей, які в’їхали до Швеції з 30 жовтня 2021 року включно по 23 лютого 2022 року включно та які продовжували залишатися в країні після в’їзду.

Якщо ви подаєте або вже подали заяву на надання притулку в Швеції та відповідаєте умовам для отримання тимчасового захисту відповідно до Директиви про тимчасовий захист, ви отримаєте його в першу чергу, і він буде швидко наданий. Тоді вашу заяву про надання притулку можуть відхилити.

Отримавши дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, ви можете подати заяву на отримання статусу захисту як біженець або, як альтернатива, як потребуючий захисту. Під час розгляду цієї справи будуть досліджені ваші індивідуальні причини для прохання захисту, і це процес, який займає більше часу.

Якщо ви не підпадаєте під категорію тих, хто може отримати тимчасовий захист відповідно до Директиви про тимчасовий захист, ви можете подати заяву на притулок, і справа буде розглянута, коли Міграційне агентство почне приймати рішення у справах про притулок для людей з України.

Чи можу я змінити тимчасовий захист відповідно до Директиви про тимчасовий захист на інший тип дозволу на проживання, чи можу я змінити його під час подачі заяви на продовження?

Якщо на вас поширюється дія Директиви про тимчасовий захист, ви отримаєте власне такий дозвіл на проживання. Ви не можете змінити тип дозволу на проживання, ви також не зможете його змінити, якщо і коли ви будете подавати заяву на подовження дозволу на проживання, доки діє Директива про тимчасовий захист.

Якщо ви отримали дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, ви можете подати заяву на отримання статусу захисту як біженець або, як альтернатива, потребуючий захисту. Однак Міграційне агентство Швеції тимчасово зупиняє всі рішення щодо притулку чи статусу захисту для осіб з України.

Що станеться, якщо я вже подав заяву на отримання дозволу на проживання на інших підставах, таких як робота чи родинні зв’язки?

Якщо на вас поширюється дія Директиви про тимчасовий захист, ви отримаєте власне такий дозвіл на проживання. Тоді ваша заява на дозвіл на проживання на іншій підставі буде відхилена. Таке рішення можна оскаржити. Ваша заява через роботу або родинні зв’язки може бути розглянута, якщо ви не перебуваєте у Швеції та не отримали дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист.

Яка різниця між дозволом згідно з Директивою про тимчасовий захист та притулком?

Ті, хто отримуєте дозвіл згідно з Директивою про тимчасовий захист, отримують дозвіл на проживання в Швеції до 4 березня 2023 року, який можна продовжити до найпізніше 4 березня 2025 року, право на роботу в Швеції, певні соціальні права та право на школу та охорону здоров’я. Ви не зможете прописатися в Швеції, але маєте право залишатися тут, поки дійсний дозвіл.

Якщо ви отримуєте притулок (статус захисту, наприклад, біженця або особи, потребуючої захисту), дозвіл на проживання становить 3 роки для біженців і 13 місяців для альтернативно потребуючих захисту. Ваш статус захисту дійсний до подальшого повідомлення, а дозвіл на проживання продовжується на два роки. Ви отримуєте право на роботу, більш широкі соціальні права та право бути прописаним у Швеції.

Наразі Міграційне агентство Швеції не приймає рішень щодо надання притулку українцям.

Чи можу я подавати лише заяву на притулок, а не відповідно до Директиви про тимчасовий захист?

Ні, якщо на вас поширюється дія Директиви. Міграційне агентство Швеції розглядає всі заяви про надання притулку від осіб, на яких поширюється дія Директиви про тимчасовий захист згідно з її рамками. Міграційне агентство Швеції наразі не приймає жодних рішень щодо надання притулку особам з України.

Ви можете подати заяву на отримання статусу біженця або особи, яка потребує захисту, після отримання дозволу на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист. Ви можете подавати прохання про притулок, коли закінчується термін дії дозволу на проживання згідно з Директивою про тимчасовий захист.

Якщо я отримав дозвіл згідно з Директивою про тимчасовий захист , чи можу я також подати заяву на дозвіл на проживання, наприклад, через роботу чи родинні зв’язки?

Ні. За правилами Міграційного агентства Швеції, така заява зазвичай буде відхилена, якщо заява стосується того самого або частково того самого періоду часу, що й поточний дозвіл на проживання.

Ви не можете перейти на інший вид дозволу на проживання, ви також не можете перейти на нього під час подачі заяви на продовжений дозвіл на проживання, доки застосовується Директива про тимчасовий захист.

Коли закінчиться дія Директиви про тимчасовий захист, можна буде подавати документи на отримання дозволу на проживання на іншій основі. Проте немає впевненості в тому, що дозволи через роботу чи родинні зв’язки можна буде надавати, знаходячись у країні.

Якщо я отримав дозвіл, чи можу я подорожувати в інші країни ЄС?

Так. Якщо ви отримали дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, ви маєте право подорожувати до інших країн ЄС на 90 днів протягом 180-денного періоду.

Ви маєте права відповідно до Директиви про тимчасовий захист лише в країні, яка надала дозвіл (Швеція). Однак ви можете пізніше подати заяву на отримання дозволу на проживання згідно з Директивою про тимчасовий захист в іншій країні ЄС, але якщо вам буде надано дозвіл в іншій країні ЄС, ви втрачаєте свої права згідно з Директивою у Швеції.

Якщо я отримав дозвіл, чи можу я привезти сюди свою родину?

Якщо члени вашої родини перебувають у Швеції та можуть отримати дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, їм буде надано такий дозвіл, підстави для дозволу на базі родинних зв’язків з вами не перевірятимуться.

Якщо члени вашої родини походять з України та мають біометричні паспорти, вони мають право вільно пересуватися в межах ЄС. Це означає, що вони можуть поїхати до Швеції та подати заявку на дозвіл відповідно до Директиви про тимчасовий захист тут.

Якщо я маю дозвіл на тимчасове проживання через роботу, чи повинен я тепер замість цього подавати заяву про надання притулку?

Ваш поточний дозвіл на проживання продовжує діяти, і ви можете подати заяву на продовження або на постійний дозвіл відповідно до звичайних правил. Також можливо отримати захист згідно з Директивою про тимчасовий захист. Ви також можете подавати заявку на т. зв. статус потребуючого захисту.

Я подала заяву на дозвіл на проживання через стосунки з моїм партнером, зараз я втекла з України та їду до Швеції. Чи вплине негативно на мою заяву на отримання дозволу на проживання, якщо я в’їду до Швеції до отримання рішення?

Якщо ви подали заяву на отримання дозволу на проживання на іншій основі, але знаходитесь у Швеції, коли Міграційне агентство прийматиме рішення, ви отримаєте дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, якщо ви відповідаєте критеріям. Після цього ваша заява на дозвіл на проживання через родинні зв’язки буде відхилена.

Якщо на вас не поширюється дія Директиви про тимчасовий захист, натомість ви можете отримати дозвіл на проживання через сімейні зв’язки, якщо ви відповідаєте умовам. Основне правило полягає в тому, що дозвіл на проживання має бути надано перед в’їздом до Швеції, але дозвіл може бути наданий у виняткових випадках, якщо є міцний зв’язок і для заявника нерозумно їхати назад до рідної країни та чекати рішення. Міграційне агентство Швеції не може повідомити заздалегідь про своє рішення, але пише на своєму веб-сайті, що не можна вважати розумним повертатися до країни, у якій ведеться війна, з якої відбувається масова втеча.

Я маю заборону на повторний в’їзд до Швеції, чи можу я отримати дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист?

Якщо на вас поширюється дія Директиви про тимчасовий захист, це може бути такою особливою причиною, яка потрібна для скасування заборони на повторний в’їзд. Міграційне агентство Швеції зробить індивідуальну оцінку в кожному окремому випадку.

Якщо я отримав дозвіл на проживання відповідно до Директиви про тимчасовий захист, що станеться з дозволом на проживання, якщо я повернуся в Україну?

Ваш вид на проживання в Швеції все ще дійсний, якщо ви повернетеся в Україну. Якщо ви хочете продовжити дозвіл на проживання, ви повинні перебувати у Швеції. Проте, якщо ви залишите Швецію, ви більше не матимете права на добові та іншу грошову допомогу згідно з LMA (Закон про прийом шукачів притулку тощо).

Stöd oss

Hjälp oss att försvara asylrätten och stå upp för människors rätt till skydd!

Kommentarer

Här hittar du kommentarer och analyser av den migrationspoltiska utvecklingen.

Kontakta oss

Här hittar du information om hur du kontaktar oss och vilket stöd du kan få. 

Share This